Havrane z kamene

Mladá a Juliána
Mladá a Juliána
čarodějnice
čarodějnice
vojáci
vojáci

Baladický příběh z časů, kdy spolu ještě všichni rozmlouvali: lidé, kameny, voda, stromy... Protagonistkou je mladičká čarodějnice, která se cítí zoufale sama a hledá někoho živého, s nímž by se mohla sblížit. Setká se s venkovskou dívkou, které za příslib přátelství pomáhá získat ženicha. Přestože nesmí čarovat, neboť pokazila velkou zkoušku z čarování, kvůli své přítelkyni zákaz poruší. Je to krok nebezpečný a riskantní a postaví ji proti celému světu. Stihne ji za to trest - nesmí se vrátit mezi své, protože si už jednou nasadila lidskou tvář. Navíc dívka, pro kterou všechno riskovala, mladičkou čarodějnici zklame. Zbývají jí jen dvě cesty: stát se kamenem a žít v pomalém čase kamení, nebo jít mezi živé lidi. Rozhoduje se těžko: ví už o všech lidských křivolakostech a zradách. "Má však srdce otevřené do všech stran, jak ptačí pelíšek. A takoví lidé dovedou málem čarovat."

S touto hrou dětský divadelní soubor Mladé scény přímo exceloval. V předpremiéře se s "Havranem" zúčastnil okresní přehlídky, která se konala v prostorách Domu dětí a mládeže v Ústí n/L.

Přes naprosto nevyhovující podmínky (hracím prostorem byla klubovna) se naše mládežnická skupina stala absolutním vítězem. Odměnou jí byl postup na krajskou přehlídku Dětského divadla, která se konala na domácí půdě v Kulturním domě CORSO. Porota představení hodnotila kladně, ale protože se vymykalo běžnému standardu, bylo "vykopnuto" směrem výš na přehlídku Dospělí dětem v Novém Boru.

I tam se mládež neztratila. Odvezla si Cenu za dramatizaci, Cenu za scénu a také jednu za herecký výkon - Barbora Bímová.

Tomáš Pěkný

HAVRANE Z KAMENE

Dramatizace: K. Herzinová

Režie: B. Herzina

Asistent režie: K. Herzinová

Scéna: B. Herzina

Kostýmy: K. Herzinová

Světla: Z. Spilka

Zvuk: P. Trdla

Osoby a obsazení :

Mladá: M. Marešová

Juliána: M. Bérešová

Berta Braunová: B. Bímová

Berka: J. Ťoupalík / Z. Baláž

Janek: J. Béreš

Verbíř: J. Ťoupalík / Z. Baláž

Čarodějnice, vojáci, stromy:

K. KocichováV. Kokalevská, K. Křížová, V. Mašínová, V. Marksová, M. Popelková, N. Roubíčková

Premiéra: 24.04.2004

Reprízy: 5